SIFIR ATIK

GERİ DÖNÜŞÜM VE KARBON İZİMİZ

Neon temel felsefesini, transformasyonel olmak ve kalabilmek üzerine şekillendirir. Festivalin temel fikri doğaya sıfır zarar vermektir. Bu kapsamda Burning Man'in Leave No Trace felsefesini İz Bırakma! olarak tanımlayıp, festivalde olabilecek bütün karbon izimizi, kirliliği ve atığı 10 yıl içerisinde minimuma indirmek istiyoruz.

‘’İz Bırakma!’’ ile senden istediğimiz çok basit: 1. Aldığın ürünün paketini en yakın geri dönüşüm noktasındaki uygun kategoriye göre atman, 2. Alanın doğasına uygun olmayan bir şeyi yere bırakmaman, 3. Etrafta gördüğün atıklarla ilgili bizi bilgilendirmen veya yapabiliyorsan en yakın geri dönüşüm noktasına atığı yine kategorisine göre atman. Bu kadar kolay ve basit. Doğa için yaptığın bu iyilik seni de iyi hissettirecek!

Neon İz Bırakma! kapsamında, festivalde oluşan bütün atıkları tekrar %100 doğaya geri döndürecek. Permakültür kapsamında değerlendirilmek üzere gıda atıkları bir çiftliğe bağışlayanacak, içeceklerden oluşan bütün alüminyum atıkları ise anlaştığımız geri dönüşüm alanında çalışan bir firmaya gönderecek.

Sizlere olabilecek en iyi deneyimi hazırlarken iki önemli sorudan yola çıkıyoruz; Doğayı nasıl koruruz? Nasıl farkındalık yaratırız? Bu iki soru, bize yuvamızı korurken aynı zamanda doğanın kalbinde nasıl eğlenirize çok güzel bir rehber olmaktadır.

İz bırakma, yuvamızı koru!